مجوزهای برنامه دیوار برای دسترسی به دستگاه شما


طبق قوانین گوگل پلی، برنامه‌های سیستم‌عامل اندروید برای دسترسی به بعضی امکانات دستگاه کاربر مانند میکروفون، جی‌پی‌اس و حافظهٔ داخلی، باید از کاربر اجازه بگیرند.


در نسخه‌های قدیمی اندروید، کاربر «هنگام نصب برنامه» تمام مجوزهای لازم برای دسترسی برنامه به امکانات دستگاه خود را تأیید می‌کرد، در حالی که اطلاعی از محتوا و حدود آن‌ها نداشت. در نسخه‌های جدید‌، این رویه تغییر کرد و کاربر «هنگام استفاده از برنامه» و فقط زمانی که برنامه برای اجرای خواستهٔ او نیاز به دسترسی خاصی (مثل موقعیت، فایل، میکروفون و ...) داشته باشد، این مجوزها را تأیید می‌کند.

اغلب مجوزهای دسترسی فقط یک بار و زمانی از کاربر سوأل می‌شوند که می‌خواهد برای بار اول از امکانات برنامه استفاده کند.


دیوار برای خدمت‌رسانی بهتر، مجوز دسترسی به برخی امکاناتِ دستگاه شما را نیاز دارد. هر یک از این دسترسی‌ها و لزوم تأیید آن‌ها در همین صفحه توضیح داده شده است. یادآوری این نکته لازم است که تأیید این مجوزها، بسته به نسخهٔ اندروید شما، هنگام «نصب» یا «استفاده» از برنامه انجام می‌شود.


مجوز دسترسی به موقعیت (لوکیشن)

دیوار به سه دلیل به این دسترسی نیاز دارد:

 • تعیین شهر برای نمایش آگهی

هنگام اجرای برنامه برای اولین بار یا تغییر تنظیمات شهر، برای مشخص کردن شهر خود به تأیید این مجوز نیاز دارید. با دادن این دسترسی به دیوار، شهر فعلی شما در فهرست شهرهای کشور مشخص و انتخاب آن راحت‌تر می‌شود.

 • تعیین محدوده برای ثبت آگهی

هنگام ثبت آگهی و برای تعیین محدوده یا محل بازدید به تأیید این مجوز نیاز دارید.

 • ارسال موقعیت در چت

 برای ارسال موقعیت دقیق خود از روی نقشه در چت (برای تعیین محل بازدید یا قرارگذاشتن با مخاطب) به تأیید این مجوز نیاز دارید.

*دادن مجوزهای بالا اختیاری ا‌ست. در صورتی که اجازهٔ دسترسی به هر یک از موارد بالا را به دیوار ندهید، می‌توانید موقعیت را دستی روی نقشه مشخص یا شهر و محله را از لیست انتخاب کنید.

مجوز دسترسی به عکس، رسانه، فایل و فضای ذخیره‌کردن

دیوار به دو دلیل به این دسترسی نیاز دارد:

 • انتخاب عکس برای آگهی

هنگام ثبت آگهی خود، برای انتخاب و بارگذاری عکس‌ به تأیید این مجوز نیاز دارید.

 • ارسال عکس و فایل در چت

اگر در چت بخواهید عکس یا فایل ارسال کنید، باید این مجوز را تأیید کنید.

دسترسی دیوار فقط به فایل‌هایی است که برای آگهی‌تان یا برای ارسال‌کردن در چت انتخاب می‌کنید. 

مجوز دسترسی به میکروفون

برای ضبط و ارسال پیام صوتی در چت و همچنین برقراری تماس اینترنتی به تأیید این مجوز نیاز دارید.

 برای بسیاری از کاربران، نوشتن پیام طولانی کار سختی است. به‌همین دلیل، در چت دیوار امکان ضبط و ارسال پیام صوتی فراهم شده است. هنگامی که می‌خواهید پیام خود را ضبط کنید (با فشردن و نگه‌داشتن دکمهٔ میکروفون در چت)، برنامهٔ دیوار برای دسترسی به میکروفون دستگاه‌تان اجازه می‌گیرد. 

دیوار صدای شما را ضبط نمی‌کند مگر زمانی که بخواهید پیام صوتی ارسال کنید.

مجوز دسترسی به اطلاعات اتصال بی‌سیم (وای-فای)

برنامهٔ دیوار برای اتصال به اینترنتِ وای-فای به این دسترسی نیاز دارد. 

طبق قوانین گوگل پلی، چون برنامه‌ها عموماً نیاز به اینترنت دارند، مجوز این دسترسی فقط «هنگام دانلود برنامه» نشان داده می‌شود و در سایر مواقع اگر به اینترنت وصل باشید، از شما پرسیده نمی‌شود.

مجوز تغییر صدا

برنامهٔ دیوار برای تغییر صدا هنگام تماس اینترنتی (فعلاً در دسته‌بندی‌های محدودی فعال است) به این مجوز نیاز دارد.

مجوز هماهنگی با دستگاه‌های بلوتوث

برنامهٔ دیوار برای پخش صدا هنگام تماس اینترنتی (فعلاً در دسته‌بندی‌های محدودی فعال است) از دستگاه‌های بلوتوثی مانند هدفون، به این مجوز نیاز دارد.

مجوزهای دیگر

این مجوزها در برنامه‌های بسیاری متداول‌اند و مانند بقیهٔ برنامه‌ها، در برنامهٔ دیوار نیز برای آن‌ها مستقیماً از کاربر اجازه گرفته نمی‌شود:

 • برای تشخیص روش اتصال به اینترنت، ارسال و دریافت اطلاعات از راه اینترنت، دیوار اجازه دارد نوع شبکه‌ای که کاربر به آن متصل است (شبکه‌ی تلفن همراه یا اینترنت بی‌سیم) را تشخیص دهد و به اینترنت دسترسی داشته باشد.
 • برای ثبت آگهی، استفاده از چت و امکانات دیگر، دیوار اجازه دارد حساب کاربری ایجاد کند و در صورت نیاز، رمز این حساب را در گوشی شما ذخیره کند.
 • برای دریافت و همگام‌سازی اعلان‌ها (نوتیفیکیشن‌ها) دیوار اجازه دارد همزمان با راه‌اندازی گوشی شما اجرا شود؛ یعنی اگر زمانی که گوشی شما خاموش بوده، اعلانی دریافت کرده‌اید، با روشن کردن گوشی خود آن را ببینید؛ حتی اگر برنامه را اجرا نکنید.
 • برای اطلاعِ اعلان‌ها (نوتیفیکیشن‌ها) دیوار اجازه دارد از لرزش دستگاه شما استفاده کند.
 • وقتی صفحهٔ دستگاه شما خاموش باشد، برای دریافت و نمایش اعلان‌ها، دیوار اجازه دارد — به‌اصطلاح — از به‌خواب‌رفتن دستگاه شما جلوگیری کند.
 • برنامهٔ دیوار برای نمایش اعلان‌های دریافت‌شده در کنار آیکون برنامه اجازه دارد تعداد نشان (badge) در تعدادی از لانچرهای(launcher) مرسوم را به‌روزرسانی کند تا شما با دیدن آیکون برنامهٔ دیوار متوجه اعلان‌های جدید و تعداد آن‌ها شوید.
 • دیوار به پیامک‌های شما دسترسی ندارد؛ اما کدِ تأییدِ پیامک‌شده، خودکار تأیید می‌شود.
  در واقع امکان SMS Retriever گوگل بین پیامک و برنامه واسطه می‌شود و وقتی پیامک برای دیوار باشد، کد تأیید را به برنامه می‌رساند. این امکان از شناسه‌ای که انتهای پیامک دیوار وجود دارد، پیامک دیوار را تشخیص می‌دهد. این قابلیت تنها روی گوشی‌هایی که گوگل‌پلی را نصب‌شده دارند، عمل می‌کند.

برای مطالعهٔ بیشتر دربارهٔ مجوزهای دسترسی به سایت گوگل مراجعه کنید.

آیا این جواب سوال شما بود؟